10 tipů jak hospodařit pro vysokou kvalitu půdy

18.1.2022 - Natálie Havlíčková
Přečteno 264x

Kvalita půdy se postupně významně zhoršuje. Způsobeno je to například i dopadem kyselých dešťů a jiných globálních a takřka neovlivnitelných faktorů. Jsou ale také kroky, kterými zemědělci mohou kvalitu půdy změnit k lepšímu ale i horšímu, a proto je důležité s půdou nakládat správně. V dnešním článku uvedeme několik tipů pro šetrnější hospodaření, kterým můžete pozitivně ovlivnit kvalitu vaší půdy.

Tipy na zkvalitnění a ochranu orné půdy

1. Osevní sledy

Velká část dnešních zemědělců ustupuje od tradičního střídaní různých plodit na jednom poli či záhonu. Dodržování střídání plodit zvyšuje kvalitu půdy a minimalizuje výskytu plevele a škůdců na plodinách.

2. Podsev

Jedná se o podsetí podpůrné plodiny k té hlavní. Podsev dokáže bezpečně zpevnit půdu a zabránit její erozi. Kromě zkvalitnění a získání odolnosti vůči větrné a vodní erozi, získáte také výživu pro vaši hlavní plodinu.

3. Mulčování

Celoročně mulčem pokrytá půda není vysušována a díky rozkládající se mulčovací hmotě je dokonale vyživována. Mulč poskytuje také živiny pro organismy v půdě, které zeminu pravidelně provzdušňují. Mimo to díky pokrývce půda snáze odolává vodní a větrné erozi.

4. Přírodní hnojiva

Přírodní neboli statková hnojiva opět získávají svou popularitu. Hnůj, který vyloučí hospodářská zvířata, obsahuje přesně ty živiny, které půda potřebuje. Tradiční hnojení zlepšuje půdní strukturu a půda má poté lepší schopnost zadržovat vodu.

5. Hospodaření po vrstevnicích

Setí a orba po vrstevnicích sice nijak významně nevylepší kvalitu vaší půdy dlouhodobě, ale zajistí vám, že přívalové deště nesmetou veškerou vaši úrodu s sebou. Vrstevnicová pole jsou odolnější a silnější deště pro ně nepředstavují hrozbu vodní eroze.

6. Rostlinné hnojení

Je způsob ozdravování půdy v částech roku, kdy na poli není vyseta hlavní plodina. Vysetím plodiny vedlejší docílíte ochrany nejvýživnější vrstvy půdy před vnějšími vlivy. Stejně jako hnůj zlepší její strukturu a obohatí ji o živiny pro půdní organizmy.

7. Omezení chemikálií

Aplikace některých herbicidů či pesticidů je častokrát nevyhnutelná pro záchranu úrody. Jejich užívání ale redukuje také výskyt půdních organizmů a žížal, které hrají nezaměnitelnou roli v kvalitě a struktuře půdy. Proto omezení chemikálii může kvalitu ornice vylepšit.

8. Bobovité plodiny

Pokud na svém políčku jednou za 5 let vysadíte bobovitou plodinu, vaše půda bude značně obohacena o živiny včetně nejdůležitějšího dusíku. Půda bude díky nim zregenerována i přes nedodržení tradičních osevních sledů.

9. Zatravnění

Zatravňování je rada především pro ty, kteří vlastní pozemky, přes které vedou odtokové dráhy. Tuto informaci můžete zjistit ZDE v registru LPIS. Zatravnění vaši půdu ochrání před vodní erozí.

10. Biopásy

Biopásy jsou takovým ztělesněním symbiózy mezi vámi a půdními organizmy. je to samostatný pás půdy na vašem poli, který je neustále osazen a poskytuje úkryt a zdroj potravy živočichům, kteří provzdušňují vaši půdu. Více o biopásech a jejich využití se dozvíte ZDE

Pokud potřebujete vylepšit kvalitu orné půdy na vašem zemědělském pozemku nebo bojujete s problémy způsobené vodní erozí, vyzkoušejte nějaký tip z našeho desatera.

A pokud jste v oboru nováček, mohl by vám s orientací v zemědělském prostředí pomoci i náš odborný slovníček pojmů na našem portále: Zemědělský slovníček

V případě dotazů neváhejte kontaktovat autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy