Kvalita půdy se postupně významně zhoršuje. Způsobeno je to například i dopadem kyselých dešťů a jiných globálních a takřka neovlivnitelných faktorů. Jsou ale také kroky, kterými zemědělci mohou kvalitu půdy změnit k lepšímu ale i horšímu, a proto je důležité s půdou nakládat správně. V dnešním článku uvedeme několik tipů pro šetrnější hospodaření, kterým můžete pozitivně ovlivnit kvalitu vaší půdy.
Velká část dnešních zemědělců ustupuje od tradičního střídaní různých plodit na jednom poli či záhonu. Dodržování střídání plodit zvyšuje kvalitu půdy a minimalizuje výskytu plevele a škůdců na plodinách.
Jedná se o podsetí podpůrné plodiny k té hlavní. Podsev dokáže bezpečně zpevnit půdu a zabránit její erozi. Kromě zkvalitnění a získání odolnosti vůči větrné a vodní erozi, získáte také výživu pro vaši hlavní plodinu.
Celoročně mulčem pokrytá půda není vysušována a díky rozkládající se mulčovací hmotě je dokonale vyživována. Mulč poskytuje také živiny pro organismy v půdě, které zeminu pravidelně provzdušňují. Mimo to díky pokrývce půda snáze odolává vodní a větrné erozi.
Přírodní neboli statková hnojiva opět získávají svou popularitu. Hnůj, který vyloučí hospodářská zvířata, obsahuje přesně ty živiny, které půda potřebuje. Tradiční hnojení zlepšuje půdní strukturu a půda má poté lepší schopnost zadržovat vodu.
Setí a orba po vrstevnicích sice nijak významně nevylepší kvalitu vaší půdy dlouhodobě, ale zajistí vám, že přívalové deště nesmetou veškerou vaši úrodu s sebou. Vrstevnicová pole jsou odolnější a silnější deště pro ně nepředstavují hrozbu vodní eroze.
Je způsob ozdravování půdy v částech roku, kdy na poli není vyseta hlavní plodina. Vysetím plodiny vedlejší docílíte ochrany nejvýživnější vrstvy půdy před vnějšími vlivy. Stejně jako hnůj zlepší její strukturu a obohatí ji o živiny pro půdní organizmy.
Aplikace některých herbicidů či pesticidů je častokrát nevyhnutelná pro záchranu úrody. Jejich užívání ale redukuje také výskyt půdních organizmů a žížal, které hrají nezaměnitelnou roli v kvalitě a struktuře půdy. Proto omezení chemikálii může kvalitu ornice vylepšit.
Pokud na svém políčku jednou za 5 let vysadíte bobovitou plodinu, vaše půda bude značně obohacena o živiny včetně nejdůležitějšího dusíku. Půda bude díky nim zregenerována i přes nedodržení tradičních osevních sledů.
Zatravňování je rada především pro ty, kteří vlastní pozemky, přes které vedou odtokové dráhy. Tuto informaci můžete zjistit ZDE v registru LPIS. Zatravnění vaši půdu ochrání před vodní erozí.
Biopásy jsou takovým ztělesněním symbiózy mezi vámi a půdními organizmy. je to samostatný pás půdy na vašem poli, který je neustále osazen a poskytuje úkryt a zdroj potravy živočichům, kteří provzdušňují vaši půdu. Více o biopásech a jejich využití se dozvíte ZDE
Pokud potřebujete vylepšit kvalitu orné půdy na vašem zemědělském pozemku nebo bojujete s problémy způsobené vodní erozí, vyzkoušejte nějaký tip z našeho desatera.
A pokud jste v oboru nováček, mohl by vám s orientací v zemědělském prostředí pomoci i náš odborný slovníček pojmů na našem portále: Zemědělský slovníček
V případě dotazů neváhejte kontaktovat autorku článku.