4 způsoby, jak (si) pronajmout pozemek

12.7.2023 - Tereza Zavadilová
Přečteno 554x

Plánujete pronajmout svůj pozemek či zahradu nebo byste si naopak rádi pronájem našli? V obou případech vám bude nápomocný dnešní článek, který se zaměří na jednotlivé typy pronájmů pozemku či zahrady. 

Typy pronájmů: 

Pacht 

Pachtovné je pravděpodobně nejčastější způsob pronájmu pozemku. Jedná se o způsob pronájmu, kdy zemědělec hospodaří na vašem pozemku. Nebo v opačném případě si vy, jako zemědělec, pronajímáte něčí půdu, na které, na základě domluvy s majitelem půdy, pěstujete různé plodiny. Pachtovné je v obou případech výhodné. Jako pronajímatel dostáváte pasivní příjem a zároveň váš pozemek nestojí ladem a je udržovaný. Naopak ze strany zemědělce je pachtovné výhodné například v tom, že můžete sehnat zemědělskou půdu v blízkosti vašeho bydliště, aniž byste potřebovali velkou počáteční investici. Pachtýři v tomto případě spadají veškeré plody a užitky do jeho vlastnictví.

Rozdíl mezi pachtovní a nájemní smlouvou najdete ZDE.

Více se o pachtovném a pachtovních smlouvách dočtete v našich článcích se štítkem Pachtovní smlouva

Pronájem fyzické/právnické osobě

Další poměrně běžnou možností je pronájem vašeho pozemku jiné osobě. Nejpravděpodobněji jste se již mohli doslechnout o pronájmu zahrádky v zahrádkářské oblasti, a to zejména po pandemii COVID-19. Ať už máte zájem zahrádku pronajmout, nebo máte naopak zájem o pronájem, doporučujeme kontaktovat Český zahrádkářský svaz, který sdružuje majitele a nájemce zahrad po celé ČR. Krom toho zde najdete několik tipů k zahradničení. 

Pokud si pronajímáte pozemek či zahrádku od svého známého, nebo naopak vy nájem umožňujete, dbejte v každém případě na smlouvu, kde si stanovíte podmínky, co si obě strany mohou dovolit. 

Pronájem obci

Pokud máte dostatečně atraktivní pozemek, je velmi pravděpodobné, že se vám ozve obec s možností odkupu nebo alespoň pronájmu pro veřejné účely. I vy si však můžete pozemek od obce pronajmout. Zde si však budete muset pořádně rozmyslet, za jakým účelem budete chtít pozemek používat a veškeré podrobnosti obci oznámit. 

Směna pozemku 

Již ne tolik tradiční postup je směna pozemků. V tomto případě se nejedná o klasický pronájem, je to však také možnost, kterou lze zvážit, jestliže sami disponujete nějakým pozemkem, ale z nějakého důvodu se díváte po jiném. Jedná se však o složitý komunikační proces, kde ve výsledku dojde k převedení vlastnického práva s další osobou vzájemně.  

Rady a tipy na závěr:

Představili jsme vám několik možností, jak pronajmout svůj pozemek, či v opačném případě jaké existují možnosti pro nájemce. Ve všech případech je potřeba dbát na psané slovo a nespoléhat tak pouze na ústní domluvu. Vzory smlouvy jsou mnohdy přístupné na internetu, v nejlepším případě se však obraťte na právníka, který vám nejlépe pomůže zformulovat veškeré náležitosti. 

Nezapomeňte, že i v případě pronájmu pozemku, musí každý majitel pozemku zdanit své příjmy z pronájmu. Jedná se o 15% částku, na kterou je potřeba myslet předem. 

Hledáte pozemek s pachtovní smlouvou? Podívejte se na naši aktuální nabídku pozemků, kde si můžete vyfiltrovat pozemky, na které je uzavřena pachtovní smlouva. Nebo klikněte ZDE.

Napadá vás další možnost pronájmu nebo jste si sami nějaký ze zmíněných vyzkoušeli? Ozvěte se nám do komentáře.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy