S naší kolegyní Renčou, specialistkou pro evidenci půdy, jsme probrali téma, o které si často píšete – komunikace s pachtýřem. Renču můžete znát už z několika jiných článků u nás na BLOGU, např.: Vše, co potřebujete vědět o pachtovních smlouvách nebo Na co si dát pozor v pachtovních smlouvách. V dnešním článku se zaměříme na několik bodů, které vám zajistí nastolit s pachtýřem férový vztah a odpoví na důležité otázky ohledně komunikace s pachtýřem a také ohledně práce zemědělců.
Myslím si, že je to hlavně individuální. Ale většinou je lepší, když tam nějaká pachtovní smlouva uzavřená je a pozemek je tím pádem nějak obdělávaný. Důležité je ale myslet i na podmínky konkrétní smlouvy. Samozřejmě je pak lepší nemít uzavřenou žádnou pachtovní nebo nájemní smlouvu, která by byla uzavřena za nevýhodných podmínek. Například pachtovní smlouva uzavřená na 10 a více let, kdy se v tomhle případě neaktualizuje ani výše pachtovného.
Zde také ale záleží na samotném pachtýři – s někým se zkrátka dá domluvit lépe a s někým hůře.
Když pak slušně za pachtýřem přijdete s tím, že jste novým majitelem pozemků a s pozemky se vám do ruky dostala daná pachtovní smlouva, která byla uzavřena někdy “za krále klacka”, většinou se dokážete rozumně domluvit. Ve valné většině případů je domluva s pachtýři rozumná a bez problému. Buďte ale upřímní ohledně toho, na čem se chcete domluvit, a hlavně jednejte slušně.
TIP: Jaký je rozdíl mezi pachtovní a nájemní smlouvou? To se dozvíte ZDE.
První krok je ten, že tedy hlavně si seženu tu pachtovní smlouvu, to je věc první. Pak zavolám pachtýři a řeknu mu, že jsme se stali novými majiteli pozemků (např. z dědictví nebo koupí), na kterých máme spolu uzavřenou pachtovní/nájemní smlouvu. Pokud se mi pachtovní smlouva líbí, tak nic dalšího neřeším, chci se hlavně představit například pro budoucí jednání. Také je potřeba aktualizovat číslo účtu nebo formu úhrady pachtovného. Pokud se mi smlouva nelíbí, tak řeknu, že bych se ráda domluvila na nových podmínkách smlouvy. Když budou souhlasit (většinou souhlasí, pokud je nabídka rozumná), tak pak řešíme, zda to vyřešíme dodatkem ke smlouvě nebo úplně novou smlouvou. Když souhlasit nebudou, tak zkrátka podám výpověď a čekám na konec výpovědní lhůty.
Na pachtýře se nikdy nezlobím, myslím si, že je důležité oboustranné porozumění.
Zemědělci často už i sami, bez upozornění majitele pozemků, zvyšují roční sazby pachtovného (bez aktualizace pachtovní smlouvy). Samozřejmě to nedělají všichni, ale dnes je jich už dost, co každý 1-3 roky sami od sebe pachtovné navýší.
Proto se vždy ujišťuji: “Máme spolu uzavřenou pachtovní smlouvy s výpovědní lhůtou 10 let s výší pachtovného 1500 Kč ročně, sedí to?”.
Občas řeknou, že výpovědní lhůta sedí, ale že neposílají 1500 Kč, nýbrž 3000 Kč ročně. To pak tedy řešíme nějakým dodatkem, ve kterém se ta výše pachtovného aktualizuje, aby to opět bylo fér pro obě strany.
Zemědělci jsou féroví a jdou s dobou. Pozemků, na kterých hospodaří, si váží. Proto často výši pachtovného aktualizují sami od sebe.
Specialistka evidence půdy Renata Luňáčková
Tak dnes už je dost zemědělců, co hospodaří čistě jen ekologicky. Často si to sami píšou do pachtovních smluv. To platí i pro jiné požadavky – pokud bych to chtěla čistě já jakožto tedy majitelka pozemků, tak to zkrátka připravím do návrhu nové pachtovní smlouvy a zašlu tento návrh pachtýři, aby to odsouhlasil. Když bude souhlasit, nebude mít problém. Nebo řekne, že například bio hospodaření není schopen zaručit, protože na to například nemá dostatečné prostředky. Někdy i sám doporučí jiného zemědělce z okolí, který je schopný ekologické hospodaření zajistit.
Pokud pak na této podmínce trváte, můžete se s návrhem pachtu ozvat dalšímu zemědělci.
Co zemědělce v pachtovních smlouvách často trápí jsou podmínky pojištění, s tím jsem se sice zatím osobně nesetkala, ale slýchávám to. Většinou si zemědělci návrh smlouvy posílají sami, takže málokdy to připravuje vyloženě ten majitel. Proto tam logicky nedávají něco, co by nechtěli nebo nemohli plnit.
Asi ani já osobně jsem se nesetkala s tím, že by v nějaké pachtovní smlouvě bylo něco fakt zvláštního, co by zemědělce ničilo.
Ze strany zemědělce se nejčastěji jedná o dobu trvání pachtovní smlouvy – chtějí mít smlouvu ideálně na co nejdelší dobu.
Jsou v pohodě i s tím, když je pachtovní smlouva pouze na jeden rok, na druhou stranu je pro zemědělce každý hektar půdy velmi cenný a nechce o něj přijít. Takže z pohledu pachtýřů jde určitě o délku pachtovní smlouvy.
Aktuálně si myslím, že to jsou náklady na provoz zemědělství.
Možná se to nezdá, ale náklady na zaměstnance, výroba hnojiv, dotace… Ze všech stran musí splňovat hodně podmínek, aby vůbec mohli fungovat. Nemají to lehké.
Děkujeme Renče za další skvělý rozhovor a těšíme se zase příště!
V případě dotazů se neváhejte obrátit na autorku článku. Nebo zanechejte komentář níže pod článkem.