Jaká je budoucnost zemědělství v Česku? Jaké jsou aktuální hrozby, výzvy a příležitosti? Jak do zemědělství pronikají technologie a AI? Na tyto i další otázky nám odpověděl Vítězslav Škoda, který se stal společensky odpovědným zemědělcem roku 2024. Do českého zemědělství se snaží přinášet inovace, které testuje na vlastní farmě a stojí za projekty masoskodovi.cz a agroscan.cz.
Kromě klimatických výkyvů a extrémního počasí jsou velkou výzvou i vysoké a nestabilní ceny hnojiv a dalších vstupů. Zemědělci se často musí rozhodovat v situaci, kdy ceny vstupů i výkupních cen komodit kolísají a plánování je složité.
Do budoucna nás čeká ještě větší tlak na udržitelnost, digitalizaci, snižování chemie a optimalizaci výroby na základě dat.
Ano, ale je to proces. Mladší generace zemědělců už technologie přijímá automaticky. Starší generace někdy váhá, ale i tam vidím velký posun. Klíčem je ukázat, že technologie přinášejí reálný přínos – úspory, přesnost a lepší výsledky.
Snažíme se myslet dopředu. Investujeme do moderních strojů, pracujeme s daty a optimalizujeme veškeré zásahy do porostu. Snižujeme ztráty, šetříme vodu a půdu. Díky preciznímu zemědělství dokážeme reagovat na aktuální situace a přizpůsobit se.
Úroveň je vysoká. Máme dobré know-how, kvalitní techniku i výsledky. Jsme silní ve výrobě a technologickém zázemí.
Co nám chybí, je lepší prezentace směrem k veřejnosti a budování značek. Zahraniční farmy umí skvěle komunikovat svůj příběh, a to je něco, co by nám mohlo pomoci posílit vztah se zákazníkem.
Standardem jsou satelitní snímky, automatické navádění strojů, variabilní rozmetání hnojiv a sekční řízení postřikovačů.
Budoucnost vidím v pokročilé datové analytice, práci s umělou inteligencí, autonomních robotech, dronových inspekcích a platformách, které budou zemědělcům aktivně radit a pomáhat plánovat jejich agendu. Podobný vývoj můžeme vidět i v jiných odvětvích.
Určitě ano. Spojení přírody, produkce potravin a práce s nejmodernější technikou a daty je pro mladou generaci atraktivní. Technologie umožňují větší komfort práce a dávají zemědělství nový, moderní rozměr.
Vznikl to z vlastní potřeby – měli jsme moderní stroje, ale chyběla nám kvalitní data, na základě kterých bychom mohli rozhodovat. Agroscan vznikl jako spojení agronomické praxe, zkušeností z naší farmy a moderních technologií. Dnes už pomáháme nejen sobě, ale i stovkám dalších zemědělců.
Agroscan pomáhá s monitoringem porostů pomocí dronů a satelitních dat, lokalizací problémů na polích a návrhem konkrétních opatření.
Na naší platformě Můj Agroscan pracujeme s datovou analytikou a vyvíjíme AI agronoma, který už dnes pomáhá zemědělcům s běžnou denní agendou, plánováním, lokalizací problémů na poli pomocí fotodokumentace a jejich ukládáním pro další analýzy.
Výsledkem jsou efektivní, daty podložená doporučení, která šetří náklady a zvyšují výnosy.
Ano, umělá inteligence změní zemědělství zásadně. Pomůže vyhodnocovat velké množství dat, plánovat zásahy na poli, předpovídat vývoj porostů a výnosy, a navrhovat nejefektivnější řešení. AI agronom bude brzy běžným nástrojem každé moderní farmy.
Jsem optimista. Česká krajina má obrovský potenciál a zemědělci se učí být moderními manažery, kteří pracují s daty a novými technologiemi. Pokud budeme schopni spojit tradici s inovacemi a lépe komunikovat směrem ke společnosti, čeká nás silná a perspektivní budoucnost.
Více informací o Agroscanu najdete na stránkách agroscan.cz. Pokud si budete chtít vyzkoušet portál Můj Agroscan, můžete se zaregistrovat na agroscan.cz/muj-agroscan. Registrace a základní funkce jsou pro všechny zemědělce zdarma. Například evidence hnojení, satelitní data nebo nitrátové směrnice ke každému pozemku.
Na portálu pořád pracujeme a vyvíjíme nové funkce. Chceme, aby se stal nejužitečnějším nástrojem pro zemědělce v ČR.
Zaujalo vás něco v článku? Zanechte nám komentář, nebo kontaktujte autorku článku.