Pedosféru, neboli půdní obal země, rozdělujeme na půdní typy a půdní druhy. Víte, jaký půdní typ je nejčastěji zastoupen v České republice? Je to kambizemě, hnědozemě nebo černozemě? V dnešním článku zodpovíme všechny tyto otázky a také prozradíme, jak určit jednotlivé půdní druhy.
Půdu dělíme na několik typů. V ČR je nejzastoupenějším typem je kambizemě, tento typ můžeme nejčastěji najít pod listnatými lesy. Nejúrodnější druhem půdy je černozemě, tento typ půdy obsahuje nejvíce živin a v Česku ho najdeme třeba na Jižní Moravě. O něco méně živin má hnědozemě. Velmi úrodné jsou také nivní půdy, které se nachází kolem řek, např. kolem Labe a řeky Morava. Nejméně úrodným půdním typem v ČR je podzol, tato půda se nachází v chladných a vlhkých horských oblastech (Krkonoše, Krušné hory a další). Jedná se o velmi kyselou půdu.
Hledáte pozemek vhodný pro zemědělství? Podívejte se na aktuální nabídku pozemků ve vašem okolí.
Ve zjednodušené verzi jsou 3 hlavní půdní druhy, a to lehké, středně těžké a těžké půdy. V zemědělství je nejvíce využívaná prostřední skupina, tedy středně těžké půdy. Půdní druh můžete snadno posoudit. Vzorek půdy navlhčíte vlažnou vodou a mnete mezi prsty. Pozorně sledujte zastoupení písčitých a jílovitých částic.
Lehká, někdy také sypká nebo písčitá půda je charakteristická tím, že je velmi dobře propustná. To znamená, že tímto druhem půdy voda proteče rychle, což způsobuje rychlé vyschnutí povrchu. Půda tedy vyžaduje časté zavlažování. Jsou vhodné na pěstování méně náročných plodin a také například zeleniny. Je důležité často hnojit.
TIP: Jak poznat lehké půdy? Obsahují až 80 % hrubého písku.
Hlinitá, neboli středně těžké půda je v zemědělství nejvíce využívaná. Pyšní se optimálním vsakováním vody a vyrovnanou tepelností, což napomáhá k tomu, že je právem označována za nejúrodnější půdu. Nachází se především v nížinách a lehko se obdělává.
TIP: Jak poznat středně těžké půdy? Obsahují až 50 % hlinitých částic. Jílovité a písčité částice by měly mít podobně velké zastoupení.
Posledním druhem půdy je půda těžká, tedy jílovitá. V zemědělství se tento druh půdy nevyužívá. Díky vysokému obsahu jílu je totiž tato půda pro vodu prakticky nepropustná a voda na povrchu stojí.
TIP: Jak poznat těžkou půdu? Půda obsahuje přes 50 % jemných jílovitých částic a písku, díky tomu se tato půda bude mazat.
Přečtěte si také článek 10 tipů, jak hospodařit pro vysokou kvalitu půdy.
Máte přání o čem byste si na blogu chtěli přečíst? S dotazy a připomínkami neváhejte kontaktovat autorku článku.