Jaké otázky si položit při nákupu zemědělského pozemku?

17.2.2023 - Tereza Zavadilová
Přečteno 1524x

Chystáte si pořídit zemědělský pozemek a říkáte si, kde vlastně začít? Než začnete vhodné pole hledat, je důležité mít stanoveny jasná kritéria. V tomto článku se podíváme na několik zásadních bodů, neboli otázek, které by vás před samotnou koupí pole neměly minout. 

MYŠLENKOVÁ MAPA OTÁZEK

1. Jsem vhodným kupcem zemědělské půdy? 

Před samotnou koupí zemědělského pozemku je důležité znát odpověď na otázku, zda jste vhodným kupcem. V této souvislosti jsou rozhodující dvě odlišné skutečnosti. Má pozemek sloužit k hospodaření nebo si pozemek chcete pořídit spíše pro uložení svých financí? Ať už je záměr vaší koupě jakýkoliv, je potřeba si pamatovat, že vlastnictví zemědělského pozemku (jako i dalších nemovitostí) s sebou nese několik povinností, na které je třeba dbát.

Jak postupovat po nabytí pozemku? Dočtěte si ZDE.

Ujistěte se, že znáte všechny nezbytné informace o investování do půdy ZDE

2. Znám svou limitní cenu? 

Než se začnete poohlížet po konkrétních nabídkách, je stěžejní mít stanovenou cenu, kterou za pole chcete a můžete dát. Od ceny se totiž také odvíjí několik dalších faktorů, které se k vlastnostem pozemku váží. Jedním z nich je například výměra, překvapením pro vás jistě nebude ani lokalita. Proto je zásadní mít tuto otázku zodpovězenou, aby se vám lépe hledalo. 

Chcete se dozvědět více o tom, co ovlivňuje tržní cenu pozemku? Klikněte ZDE

3. Mám představu o konkrétní lokalitě? 

Tato otázka odkazuje na první bod, a to, zda máte v plánu na pozemku hospodařit. Pokud ano, zřejmě pro vás bude také důležitá dostupnost z vašeho bydliště. V případě, že tomu tak není, se vám pravděpodobně bude půda hledat snáz. Jestliže pro vás však není dojíždění problém, nebojte se svou preferenci rozšířit i na okolní obce nebo dokonce kraje, pokud bydlíte třeba na pomezí. 

Prohlédněte si aktuální nabídku zemědělských pozemků ZDE

4. Požaduji konkrétní výměru? 

Ačkoliv se tento bod nemusí zdát natolik zásadní, věřte, že je. Váže se k tomu opět několik dalších aspektů. Před tím, než tento bod obejdete, je opravdu důležité mít jasnou představu o využití půdy. Zkuste si položit několik otázek o momentálním využití půdy, ale i o tom budoucím. Pokud máte v rodině další zemědělské nadšence, je možné, že se vám do budoucna bude hodit větší parcela. Pokud pro vás však výsledná velikost není stěžejní, pak se zkuste zaměřit třeba na ostatní kritéria, která zde byla zmíněna. Což vám může otevřít několik dalších možností. 

Existují také nabídky pozemků, které mají velkou celkovou výměru, avšak jednotlivé pozemky se nachází na různých místech a ve velkých vzdálenostech od sebe. Je však pouze na vás, pro jakou variantu se rozhodnete a co vám bude nejvíce vyhovovat.

Před koupí nahlédněte také do územního plánu. Jestliže se některý z pozemků nachází v blízkosti zástavby, můžete uvažovat o jeho rozdělení pro možné stavební účely. O rozdělení pozemku se dozvíte ZDE.

5. Potřebuji dopravně dostupný pozemek? 

Důležitým kritériem pro mnohé z vás je dopravní dostupnost k pozemku. Pro někoho je vlastní přístupová cesta k poli záležitost, ze které nehodlá ustoupit. Na trhu je mnoho parcel bez přístupové cesty. Cena takových pozemků bývá nižší. Zde pravděpodobně bude záležet na řadě okolností a také na tom, jak je parcela situována. Dbejte v tomto ohledu zvýšenou pozornost na celistvost pozemku, což vám rozhodování o dostupnosti k parcele může usnadnit. 

Více se však o pozemcích bez přístupové cesty dočtete ZDE

6. Zajímá mě kvalita půdy?

Opět se dostáváme k záměru, se kterým si pole chcete pořídit. Jestliže má pozemek sloužit pro stavbu haly například na uschování zemědělských strojů, nebo na chov hospodářských zvířat, pak vás pravděpodobně úrodnost půdy nemusí tolik zajímat. Máte-li ale v plánu na poli něco pěstovat, zaměřte se na jeho bonitu. K lepší orientaci vám poslouží náš článek, který se na toto téma zaměřuje podrobněji. 

Více o bonitě půdy ZDE

7. Požaduji pasivní příjem v podobě pachtu? 

Tento bod bude zajímat ty z vás, kteří na půdě nemají v plánu sami hospodařit, alespoň na nějakou dobu. Pachtovní smlouva je způsob drobného výdělku na vašem poli, který můžete uzavřít s ostatními zemědělci, jinými slovy jim na stanovenou dobu pronajmete své pole. Jestliže kupujete pozemek, doporučujeme se na pachtovní smlouvu vždy doptat. Makléřky na portále Půda v aukci vždy nabízí možnost do smlouvy nahlédnout pro lepší představu.

Stručný přehled, aneb vše co potřebujete znát o pachtovních smlouvách ZDE.

O tom, jak zjistit, kdo hospodaří na mém pozemku a jak jednat s pachtýři se dále dozvíte ZDE

Máte-li zájem o zemědělskou půdu, neváhejte kontaktovat naše makléřky, které vám rády pomohou s výběrem či hledáním ideálního zemědělského pozemku. 

Pro konkrétní nabídku kontaktujte naše makléřky.

V případě dotazů neváhejte zanechat komentář nebo kontaktujte autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy