Běžně se může zdát, že nákup nebo dědictví podílového vlastnictví pozemku není žádná výhra. My si dnes ukážeme situace, kdy to naopak může být vhodnou variantou koupě pozemku. Poradíme vám také, jak jednat s podílníky tak, aby společné vlastnictví bylo příjemné a nepředstavovalo pro vás potíž.
Pokud se chystáte koupit pozemek za záměrem investování a uložení peněz do bezpečí, právě nákup podílového vlastnictví pozemku může být správnou volbou. Podílová vlastnictví jsou zpravidla levnější, než ta výlučná. Nemusíte tedy investovat tak vysoký finanční obnos, ale i tak uložíte své peníze do komodity se stále rostoucí hodnotou. Díky neobnovitelnosti půdy a faktu, že ji nelze vyrobit, nikdy nebudete mít potíže s opětovným prodejem, neboť zájem o půdu historicky neklesá a klesat nebude ani o podílové vlastnictví.
Pokud je navíc pozemek propachtovaný, nebudete mít práci s udržováním stavu pozemku, o to se postará pachtýř, s podílníky tak nebudete mít starosti navíc. A ještě získáte pasivní příjem ve formě pachtu.
Pokud jste podílové vlastnictví zdědili a plánujete na pozemku hospodařit, je několik variant, jak to udělat. V případě, že máte finanční možnost, nabízí se zbytek podílového vlastnictví od podílníků odkoupit. Ne každý je tomu otevřen, ale pokud podílník nemá zájem s pozemkem dále nějak nakládat, jistě stojí za zkoušku domluvit se na odkupu. Získáte tak pozemek do výlučného vlastnictví, nepotkají vás spory s podílníky a výlučným vlastnictvím také zvýšíte hodnotu pozemku.
V situaci, kdy ostatní podílníci nejeví zájem o hospodaření na pozemku, ale nejsou naklonění k prodeji, situace lze bezpečně ošetřit vzájemnou pachtovní smlouvou, kterou vymezíte užívání celého území pozemku za poskytnutí pachtu druhému (či ostatním) podílníkovi.
Jestli hospodařit na zděděném či jinak získaném pozemku neplánujete a chcete si pozemek nechat jako investiční nemovitost, doporučujeme vám zjistit, zda na vašem pozemku někdo nehospodaří, pokud tuto informaci již nevíte. To, jak zjistíte, kdo hospodaří na vašem pozemku, se dočtete zde: Jak zjistit, kdo hospodaří na mém pozemku?
V případě dotazů neváhejte zanechat komentář nebo kontaktujte autorku článku.
Rozdělení nemovité věci je první volbou v případě vypořádání podílového spoluvlastnictví soudem. Pokud tedy chcete vykoupit všechny podíly, je lépe se dohodnout mimosoudně.
Dobrý den, Danieli,
Děkujeme za váš doplňující komentář.
S přáním hezkého dne
Natálie z Půdy v Aukci