Přemýšlíte o prodeji pozemků a nevíte, jaká je jejich skutečná tržní cena? Pojďte se společně s námi podívat na 8 důležitých faktorů, které zásadně ovlivňují výslednou cenu pozemku a zjistěte tak, jakou hodnotu vaše pozemky mají.
BPEJ je speciální kód, který skrývá všechny podstatné informace o kvalitě a vlastnostech půdy. Pomocí bonity zjistíte produktivitu půdy, ale také třeba sklonitost a skeletovitost terénu. Prozradí vám mimo jiné třídu ochrany vašeho pozemku nebo to, do jakého klimatického regionu spadá. Směrodatná je výše bonity v Kč, čím je hodnota vyšší, tím je půda na vašem pozemku úrodnější a přirozeně tak roste i jeho tržní cena.
Přečtěte si více informací o bonitě v našem článku: BPEJ aneb co potřebujete znát při nákupu i prodeji pozemku.
I druh pozemku zásadně ovlivňuje jeho cenu. Mohlo by se zdát, že vždy je nesrovnatelně lepší variantou orná půda – díky její vyšší produktivitě například oproti trvalému travnímu porostu. To však není vždy pravda. Trvalý travní porost může být lepší a hodnotnějším majetkem například ve vyšší nadmořské výšce, kde orná půda ztrácí na své produktivitě a její tržní cena tak klesá…
Nevíte si rady při stanovení ceny pozemku? Rádi vám s prodejem poradíme: https://www.pudavaukci.cz/chci-prodat-v-aukci/
Ucelené pozemky jsou atraktivnější pro každého zemědělce. Sjednocené plochy znamenají pro hospodáře velikou výhodu při jejich obhospodařování a speciálně zajímavé jsou pak pozemky, které jsou ucelené a jejich výměra je větší než 10 ha.
Ve spoustě případů však nevadí, když jsou pozemky rozdělené na více parcel. V některých situacích je rozdělení velkého pozemku žádoucí. Například když chce někdo rozdělit majetek rovným dílem mezi děti, nebo chce část pozemku proměnit na stavební parcely a prodat. Důvodů pro rozdělení pozemku může být více. Přečtěte si více v našem článku: Jak rozdělit pozemek na více parcel?.
Vlastní přístupová cesta a vzdálenost pozemku od hlavní komunikace, popřípadě od obce, může výrazně pohnout cenou směrem nahoru. Potencionální kupec tak má jistotu, že přístupem na své pozemky neznehodnocuje majetek jiných vlastníků a jejich snadná dostupnost mu značně zjednoduší práci na nich.
Pokud vás trápí zajištění přístupu na váš pozemek, nezoufejte. Sepsali jsme pro vás, jak vyřešit pozemek bez přístupové cesty.
Pachtovní smlouva je jeden z nejzásadnějších faktorů. Čím kratší výpovědní lhůta, tím atraktivnější je pozemek pro zemědělce. Nevýhodná smlouva s dlouhou platností a výpovědní lhůtou by jeho hodnotu mohla snížit o 20 % – 30 %. Naopak v případě koupě k uložení peněz do bezpečí by pro kupce mohla být lukrativní variantou dlouhá a výhodně uzavřená pachtovní smlouva, která tak pro nového majitele představuje pasivní příjem.
Zajímá vás více o pachtech a pachtovních smlouvách? Přečtěte si články na toto téma ZDE.
Pokud váš pozemek leží v lokalitě, kde je nedostatek volné zemědělské půdy, automaticky roste jeho cena. Zároveň pokud se jedná o lokalitu s velkou konkurencí na poli hospodaření, o pozemek tak může být větší zájem a stává se hodnotnějším.
Zajímavost: Na portále www.pudavaukci.cz je dlouhodobě vysoký zájem o pozemky v Moravskoslezském kraji, ve kterém je méně nabídek polí k prodeji.
Vlastnický podíl je dalším faktorem, který může významně pohnout cenou. Spoluvlastnický podíl často negativně ovlivňuje cenu pozemku. Pokud máte pozemek ve výlučném vlastnictví, můžete pro změnu čekat snazší prodej, takový pozemek je totiž pro nového majitele mnohem atraktivnější. Prodeje spoluvlastnického podílu se nemusíte vůbec obávat. Příjemnou variantou by pro vás mohl být prodej formou aukce, ve které se cena často vyšplhá výš, než byste čekali.
To, jak jsou vaše pozemky zaevidovány, se také může promítnout na výsledné hodnotě jejich tržní ceny. V případě, že jsou vedeny pouze v zjednodušené evidenci parcel, jejich cena může být nižší, oproti tomu zaevidování v katastru nemovitostí představuje plusové body ve stanovování ceny.
Půda je základ veškerého činění v zemědělské činnosti,zasloužila by si odpovídající péči včetně věcí kolem jako je přístupová cesta,zabránit splavování při větším dešti, dodávat jí veškeré živiny,které potřebuje,když je získají zemědělské plodiny,které jí mnohdy dost vyčerpávají. dodržovat postupy při jejím obdělávání atd. To už věděli naši předci a my nyní občas zjišťujeme to, co oni už dávno věděli a aplikovali jako že do půdy patří hnůj a ne jen čistá chemie v podobě granulí,aby nenastala jednou biologická smrt půdy,Snad to vše si časem také uvědomíme a předáme ji jednou v hodnotném stavu dalším generacím lidí stejně smýšlejících.
Dobrý den Jiří, s komentářem souhlasíme. Snažíme se zemědělskou společnost edukovat o možnostech ekologického zemědělství i např. o způsobem, jak se snažit zadržet vodu v krajině.
Děkujeme za komentář.
Petra z Půdy v aukci