Moderní technologie v současném zemědělství

11.1.2023 - Miriam Vojtová
Přečteno 698x

Žijeme ve 21. století, které je stoletím neuvěřitelně rychlého vývoje moderních technologií v různých odvětvích. Není tomu jinak ani u zemědělství. Moderní komunikační technologie přináší do zemědělské výroby zásadní posun k lepší a lepší produktivitě. Začíná být standardem mít v chytrém telefonu vedle internetového bankovnictví i aplikaci na správu svého zemědělského podnikání. Podívejte se s námi na pár zajímavých vychytávek, které zemědělci v ČR mohou v oblasti moderních technologií využívat.

1. Tablet jako chytrý agronom

Hojně využívaná je mezi zemědělci aplikace tzv. variabilního hnojení, která dokáže doporučit vhodnou dávku hnojiva na specifická místa na poli. Aplikace pracuje s analýzou placených i veřejně dostupných map, reliéfů půdy i stavu vody v půdě. Využití tabletů s těmito aplikacemi je čím dál oblíbenější. V ČR se prý takto obhospodařuje přes sto tisíc hektarů zemědělské půdy.

2. Vesmír jako šikovný rádce

Zvýšení produkce o desítky procent pomáhá třeba využívání satelitních dat od Agentury EU pro kosmický program. Český start-up CleverFarm pomáhá díky těmto datům šetřit hnojiva, vodu i osivo. Zemědělci uvádí až třetinovou úsporu nákladů a navíc dokážou lépe identifikovat i nežádoucí prvky v hospodářství, jako jsou třeba škůdci. Tento zajímavý projekt určitě stojí za pozornost.

3. Dron jako pilný služebník

O zemědělských dronech jste určitě již slyšeli. Nicméně v jaké míře jsou v České republice hojně využívány vám mohlo uniknout. Dnešní zemědělské drony jsou už navržené tak, že je hospodáři využívají nejen na monitoring polí, ale i na samotnou aplikaci postřiků, hnojiv a různých pesticidů potřebných k úspěšné úrodě. Tato metoda využití dronů v zemědělství je podle výrobců až 60 krát rychlejší než standardní postřik a jeden dron obvykle takto obslouží až čtyři hektary pole za hodinu.

4. Virtuální plot jako pastevecký pes 

Zajímavost v oblasti živočišné výroby je evropský projekt Copernicus. Firma využívá již zmíněné satelitní data a nabízí využitích technologie tzv. virtuálního oplocení, které pomáhá hlídat zemědělská stáda díky chytrým obojkům. Majitel certifikátu dostává do aplikace v telefonu aktuální informace o jeho zvířatech a případně může dát stádu signál k návratu do vytyčeného prostoru pole. Využití pasteveckých psů jsou náhle ta tam.

Znáte nějaké další technologie, které třeba vám zefektivňují hospodářství na vašich polích? Dejte nám vědět v komentářích.

Chcete dostat další tipy, jak správně hospodařit na svém poli?

Natálie pro vás před časem sepsala 10 tipů jak hospodařit pro vysokou kvalitu půdy. Článek určitě stojí za vaši pozornost.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy