Nejaktuálnější informace o české půdě

23.12.2021 - Petra Bilaniukova
Přečteno 253x

Jak vypadá aktuálně rozložení české zemědělské půdy? Kdo pozemky vlastní a co se pěstuje nejvíce? Jak se vyvíjí cena zemědělských pozemků v České republice? Jaké jsou ekologické cíle Ministerstva zemědělství? Přinášíme vám nejaktuálnější informace z první ruky! Pro přečtení toho článku musíte patřit mezi uživatele registrované na portále.

Podle údajů dostupných ze šetření Českého statistického úřadu v roce 2021 vyplývá:

  1. Nejvíce obhospodařované půdy je ve Středočeském kraji + hl. m. Praha. Naopak nejméně obhospodařované zemědělské půdy je v kraji Libereckém. 
  2. Nejvíce lesů najdeme v Jihomoravském kraji. 
  3. V České republice je 4 923 129 ha zemědělské půdy, z toho obhospodařováno je 3 493 608 ha. Lesních pozemků máme 1 307 552 ha. 
  4. Největší podíl obhospodařované půdy v ČR má půda orná, celkem 2 473 238 ha. Na druhém místě jsou travní porosty, těch máme v ČR 978 087 ha.
  5. V ekologickém zemědělství je v České republice 90 040 ha orné půdy a 432 473 ha travního porostu.
  6. Nejvíce pěstujeme obiloviny. Jejich osevní plocha je průměrně 1 333 710 ha. To je více než polovina celkové výměry obhospodařované orné půdy! Z obilovin se nejvíce pěstuje pšenice
  7. Nejvíce zemědělských pozemků v ČR vlastní fyzické osoby. Fyzických osob vlastnících půdu je přibližně 3,1 milionu. Průměrně každý vlastní 1 ha půdy

Ekologie v českém zemědělství

Ekologie je aktuálně velkým tématem a zemědělství se přímo dotýká. Oteplování země přispívá zvýšenému suchu, kterému zemědělci čelí každým rokem silněji. Z celkové výměry zemědělské půdy je v Česku 528 423 ha v ekologickém zemědělství. Akční plán ministerstva zemědělství na podporu produkce biopotravin a ekologického zemědělství ukládá za cíl, aby do roku 2027 bylo v ekologickém zemědělství 22 % z celkové výměry zemědělských pozemků. Cílem je také zvýšit podíl orné půdy v ekologickém zemědělství. V roce 2027 by její podíl v ekologicky obhospodařovaných plochách měl být na 30%. Doposud je většina zemědělských pozemků v ekologickém zemědělství trvalý travní porost.

Víte, že Česká republika již patří mezi 20 zemí světa s největší výměrou půdy v ekologickém zemědělství?

Problémem je nízká produkce biopotravin, kterou má Ministerstvo zemědělství za cíl zvýšit. Plánují více podporovat ekofarmy, zajistit lepší odbyt jejich produktů, zkrátka usnadnit jejich působení na trhu. Ministerstvo zemědělství do budoucna počítá s větší spotřebou bioproduktů například ve školách nebo v jiných zařízeních veřejného stravování. V současné době mají ekofarmy problémy s prodejem svých bioproduktů a jsou tak mimo jiné i více závislé na dotacích.

Cena zemědělské půdy

Rostoucí inflace a zdražování jsou témata, kterým se nevyhnete, ať už se vydáte kamkoliv. Úzce s nimi souvisí i neklesající ceny zemědělské půdy. Zájem o zemědělskou půdu neustále roste a jedná se o stále více poptávanou komoditu. Lidé mají nyní velké úspory, a proto hledají možnosti, kam své peníze vložit, aby je uchránili před inflací. 

Tip od investora: Lukrativnější je i přes vyšší pořizovací náklady orná půda. Oproti trvalým travním porostům se její cena pohybuje až o 35 % výš. 

Jen v minulém roce se cena zemědělské půdy zvýšila o 3,9 % a rostla tak nejrychleji za poslední 3 roky. Předpokládá se, že ani letošní rok nebude výjimkou. Pokud se rozmýšlíte nad nákupem zemědělských pozemků, pak je právě teď ten nejvyšší čas. Pokud uvažujete o prodeji pozemků, nyní máte šanci najít toho správného kupce za dobrou cenu díky zvýšené poptávce. je právě teď ten nejvyšší čas. Pokud uvažujete o prodeji pozemků, nyní máte šanci najít toho správného kupce za dobrou cenu díky zvýšené poptávce

Zajímá vás, o kolik v aukci vzroste prodejní cena vašeho pozemku? Poptejte nezávislý odhad půdy zdarma

Zastropování dotací

Poměrně velkou plánovanou změnou by pro zemědělce mohlo být zastropování dotací, které má ve svém programu nově zvolená vláda koalice SPOLU. Cílem je zabránit tzv. agrobaronům. Nyní se totiž zemědělské dotace pobírají na každý hektar, na kterém daná zemědělská skupina hospdaří. Tam poté vzniká problém, že v tuzemsku pětina největších českých podniků pobírá dokonce 90 % dotací. Jak bylo zmíněno výše v článku, bude za cíl více podporovat menší zemědělce, skupiny, ekofarmy a jejich vstup na trh.

Víte, že průměrná plocha farem v České republice je přibližně 10x větší oproti evropskému průměru?

Průměrná velikost farmy v Evropě je 14 hektarů. V České republice je průměrná velikost neuvěřitelných 130 hektarů a přestože z přibližně 30 tisíc hospodařících zemědělských subjektů se v 90% jedná o drobné farmáře, většinu zemědělských ploch obhospodařují největší zemědělské skupiny, které pak pobírají i ty největší dotace. Koalice SPOLU hovoří i o možnosti větší podpory na pozemky v ekologickém zemědělství nebo na pozemky ve znevýhodněných oblastech. Rozhodnout o budoucí dotační politice by měli rozhodnout do roku 2023. 

Rok 2021 na portále Půda v aukci

Na portále Půda v aukci byl rok 2021 plný pokořených milníků a technických vychytávek. Ráda bych Vás pozvala k přečtení roční zprávy o portále, kterou připravila naše projektová manažerka Miriam.

JAK SE PORTÁLU DAŘILO V ROCE 2021?

V případě dotazů se neváhejte obrátit na autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy