Pachtovní smlouvy jsou důležitou součástí zemědělského sektoru. Na co si dát ale pozor a jak taková smlouva vypadá? Na to jsme se zeptali naší specialistky evidence půdy Renáty, jejíž práce spočívá ve vyhotovování pachtovních smluv a denní komunikaci přímo s pachtýři.
„Práce zemědělce je těžká, a proto za nimi stojím.”
Renátu můžete znát již z předchozích rozhovorů na blogu. Nahlédněte, jak její práce vypadá. Pro lepší orientaci o pachtovních smlouvách doporučujeme k přečtení také tento článek.
V prvé řadě zde nesmí chybět čísla parcel, délka pachtovní smlouvy a výpovědní doba. Poté by ve smlouvě neměla chybět samozřejmě částka, za kterou se vaše pozemky budou pronajímat.
POZOR! Ve chvíli, kdy ve smlouvě nebude údaj o délce pachtovní smlouvy, bude tato smlouva neplatná.
Jsou zde i další faktory, které tam můžou a nemusí jako být. Ten důležitý je, aby nájemce věděl, čím je půda obdělávaná. Nemusí to být pouze brambory, ale třeba i rychle rostoucí topoly. V tomto případě je délka výpovědní doby jinak omezená. Rychle rostoucí topoly potřebují delší dobu, aby se to nájemci vyplatilo. Ryhle rostoucí topoly jsou ve smlouvách však více specifikovány.
Pokud to ve smlouvě není výlučně zakázáno, pachtýř na poli může pěstovat různé plodiny, podle svých individuálních potřeb.
Samozřejmě ano. Uvedu příklad, když na pozemku pachtýř pěstuje rychle rostoucí topoly, tak to má potom další náklady. Aby se na pozemku mohly opět pěstovat brambory, musí se zasáhnout frézou do hloubky dvou až pěti metrů, aby z toho zase byla úrodná a orná půda.
Vzhledem k tomu, že pachtovní smlouva není nějakým způsobem zakomponovaná do katastru nemovitostí a není ani dál kontrolovaná, není potřeba právnického dohledu u každé smlouvy. Pro lepší představu, je to v podstatě dohoda mezi nájemcem a pronajímatelem. Postačí vám tudíž i dostupný vzor z internetu.
Já mám však smlouvu připravenou od advokátky a podle potřeb ji měníme. V laickém postupu uzavírání smlouvy si však rozmyslete, zda do smlouvy chcete zahrnout i předkupní právo. To znamená, že pokud se majitel rozhodne svůj pozemek prodat, musí prvně kontaktovat zemědělce o případném prodeji.
Ujistěte se, že vaše smlouva zahrnuje veškeré potřebné náležitosti.
V tuto chvíli můžu prozradit, že chystáme na našem portále poradenství v mnoha ohledech a sektor pachtovních smluv bude právě jeden z nich.
Vše závisí na domluvě s majitelem pozemku. Zpravidla se můžete setkat s roční, tříletou, ale i pětiletou výpovědní smlouvou. Záleží, jaký má majitel s pozemkem plán.
Při uzavírání smlouvy bych nedoporučovala uzavírat smlouvu s desetiletou výpovědní lhůtou.
Ano. Faktorů ovlivňujících cenu je mnoho. Lokalita je samozřejmě velmi důležitá, podobně jako kvalita půdy. Za trvalý travní porost nemůže být stejně nastavená cena jako za ornou půdu, ze které je výtěžnost. Proto je lepší se zeptat někoho zkušeného, kdo s tím pravidelně pracuje. Co se týká konkrétní ceny, zde si dovolím říct, že obvyklá cena je od 3 000 Kč za hektar na rok. Ceny se však mohou pohybovat až do 15 000 Kč za hektar na rok.
Ano, ve smlouvě je zahrnuta inflační doložka. To se odvíjí podle toho, jak se roční inflace pohybuje. Zpravidla se to začne řešit při zvýšení inflace nad 3,5 %.
Jestliže nemáte kontakty na zemědělce ve svém okolí, můžete pachtýře hledat ve veřejném registru půdy LPIS.
Chtěla bych říct, že opravdu stojím za pachtýřema. Komunikuji s nimi denně a vím, že to není nic lehkého. Zemědělci své práci věnují veškerý čas a tomu patří můj obdiv. Práce zemědělce je těžká, a proto za nimi stojím.
Děkujeme Renči za rozhovor, vážíme si jejich poznatků.
V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit.