Česká půda má velký potenciál, máme zde na 4 200 tisíc hektarů zemědělských pozemků. Úrodnost půdy určují jak přírodní podmínky, tak naše lidské zacházení. Podnebí, nadmořskou výšku nebo třeba podloží půdy nemůžete samozřejmě ovlivnit, nicméně například vysoké dávky umělých hnojiv do půdy už ano. Otestujte si své pole a zjistěte na čem s vaší půdou jste dřív než bude třeba pozdě.
1. Eroze půdy
Jedná se o degradaci půdy, díky které může dojít k omezení nebo až ke ztrátě potřebných vlastností k jejímu obdělávání. V ČR je erozí ohroženo až na dvě třetiny zemědělských pozemků. Hospodaří-li se na daném poli nešetrně, nechává se holá nebo se na ní užívá příliš mnoho umělých hnojiv a pesticidů, hrozí půdě znehodnocení.
Státní pozemkový ústav společně s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy vytvořili webový portál na monitoring eroze zemědělské půdy v České republice. Nahlédněte do webu, který eviduje erozní události: https://me.vumop.cz/app/
Určitě je potřeba zmínit také tzv. větrnou erozi, která se týká spíše období podzimu a zimy. Větrnou erozi poznáte tak, že kolem cest vidíte významné nánosy hlíny a nebo se můžete setkat i s tzv. prachovými bouřemi. Vyžadujte od vašeho pachtýře ochranu půdy v zimním období a v období vegetace různorodost plodin v půdních blocích.
Jak hospodařit pro vysokou kvalitu půdy? Máme pro vás 10 tipů jak na to. Více v článku.
2. Bonita půdy
Jinak řečeno “kvalita půdy”, je zásadním charakterem její hodnoty. Bonitu vašeho pole je důležité znát nejen pro výpočty daní nebo případný prodej pozemků, ale také pro volbu správného hospodaření na ní. Kvalitu půdy určuje bonitovaná půdně ekologická jednotka BPEJ, kterou zjistíte v katastru nemovitostí. Otevřete si ho a v detailu informací o vašich parcelách BPEJ najdete. Na základě tohoto čísla zjistíte jak výnosná půda je, jak je nakloněna nebo jak podle standardů vypadá. Zároveň BPEJ ukazuje v jakém klimatickém regionu se vaše pole nachází. Pro nápovědu přidáváme obrázek Systému kódování BPEJ i s mapou klimatických regionů v ČR.
TIP na náš článek „8 faktorů ovlivňujících tržní cenu pozemku“
3. Vzhled půdy na místě
Nejlepší způsob zjištění pravého stavu vašeho pole na místě je terénní průzkum. Pronajímáte-li svou půdu pachtýři, měli byste mít pravidelný přehled o jejím stavu právě od něj. Zajděte na místo právě s ním a pravidelně žádejte základní informace o stavu vašeho pole – vzhled ornic, stav příkopů, kamenitých stavů a případný výskyt vodních či větrných erozí. O půdu je potřeba se starat a nenechat ji ladem.
Základním kamenem informovanosti o stavu vašich zemědělských pozemcích je dostatečná komunikace s pachtýřem, který hospodaří na vašem poli. Jak obhospodařuje vaši půdu se projeví nejen na její úrodnosti, ale v konečném důsledku i na ceně daných pozemků při případném prodeji. Proto buďte obezřetní a informujte se včas.
K tomu jak jednat s pachtýřem vám pomůže náš článek o tom, kdo hospodaří na vašich pozemcích. Nahlédněte zde.
V případě dotazů neváhejte kontaktovat autorku článku.