Rozhovor: Nahlédněte do pozadí práce Renáty – specialistky evidence půdy

3.11.2022 - Tereza Zavadilová
Přečteno 712x

Půda v aukci je, mimo jiné, výjimečná rozmanitým týmem, jehož součástí je také interní specialistka evidence půdy Renáta. Co si pod takovým názvem představit? To se dozvíte v tomto článku. Renáta vám také prozradí něco o sobě a o své práci..

„Nabízím půdu zemědělcům, kteří mě pravidelně kontaktují. Pozemky, které jim nabízím, nejsou v danou chvíli online. Díky tomu se půda dostane k těm, kteří k ní mají skutečný vztah. K tomu jim je zajištěn kompletní servis, včetně pachtovní smlouvy od samého začátku. Tuto službu vždy ocení. Pro portál PVA je to naprosto klíčové a unikátní.“

Renčo, pověz nám něco o sobě. Jak dlouho u nás pracuješ a jak ses k práci dostala?

Do této společnosti jsem se dostala osudově. Byla jsem ve správnou chvíli na správném místě. Jelikož jsem měla již předchozí zkušenosti s půdou, nástup byl poměrně snadný.

Nyní je tomu 6 let, co jsem byla na pohovoru se zakladatelem portálu Michalem Hanusem. Ihned na druhý den jsem své dosavadní zkušenosti mohla aplikovat v projektu PVA. 

Co je náplní tvé práce? 

Den začínám tak, že si zkontroluji e-mailovou schránku. Vzhledem k tomu, že mám e-mail i v telefonu, tak se chvíli nemusím přesouvat z postele a mám tzv. „bed office“. Důležité věci si vyřídím ihned po probuzení s kávou v ruce. 

Lidé mi volají již kolem 7 hodiny ranní, vzhledem k tomu, že se starám o správu pachtů (VIP článek o pachtech si můžete přečíst zde). Zásadním termínem, který ovlivňuje mojí práci je 30. září. Do té doby je potřeba podat všechny plánované výpovědi pachtovních smluv. 

Moje náplň práce je tedy fluidní dle toho, co je zrovna aktuální. Po tom, co se vypoví všechny pachty, naopak připravuji nové pachtovní smlouvy. Věnuji se také prodeji půdy. 

Co tě na tvé práci baví a co naopak ne?

Musím říct, že tato práce mě velmi baví. Tím jsem si jistá, vyzkoušela jsem si práci jako OSVČ, ale i jako zaměstnanec. V této práci jsem se doopravdy našla. 

Po tom, co jsem se naučila veškeré náležitosti, je má práce mnohem sofistikovanější. Baví mě zejména komunikace s lidmi. Je mi příjemné, že vím, co dělám a v oboru se už nějakou tu dobu pohybuji. 

Poznámka autorky článku: Zeptali jsme se Renáty, zda ji naopak na práci něco nebaví. Musela se zamyslet a řekla, že popravdě nic takového není. Sem tam se stane, že něco nevyjde podle plánu, což se někdy stává.

Pojďme k praktickým otázkám. Kdo jsou nejčastěji pachtýři? 

Jsou to jak zemědělské společnosti, které fungují několik desítek let, tak i fyzické osoby, které také fungují desítky let, nebo právě začínají. V obou případech jsou to velmi pracovití lidé. Jsou i tací, kteří mimo zemědělství dělají i jinou práci. Vždy komunikuji přímo s pachtýřem. 

Co se nejčastěji stává při vymáhání pachtů? Jaké jsou nejtypičtější scénáře. 

Z 90% se jedná o poctivě platící pachtýře. Jako všude jinde jsou samozřejmě i tací, se kterými je komunikace horší, ale to se stává zřídka. 

Jak zjistit, kdo hospodaří na mém pozemku?

Jak se teď pohybují ceny pachtů? 

To je individuální. Lze říci, že jsou 3 skupiny zemědělců s pachtovní smlouvou. První skupina má pachtovní smlouvu uzavřenou na 10 let, aniž by se v ní dalo zvedat nájemné, i na úkor zvýšení inflace. Druhý typ si sám aktualizuje částku, na základě svého uvážení, dle aktuálního stavu. Poslední skupinu kontaktujeme ohledně vypršení smlouvy a nutnosti navýšení jejich částky. 

Nejčastější důvody zdražování pachtovného: 

  1. uzavření nové pachtovní smlouvy s vyšší částkou
  2. zvýšení inflace 
  3. dle aktuálního vývoje

Pachtovní smlouvy se uzavírají na dobu neurčitou s roční výpovědní lhůtou. 

Renčo, je něco, co bys s námi na závěr ráda sdílela?

Chtěla bych říct, že si vážím důvěry našich klientů. Líbí se mi, když jednám s poctivými lidmi, se kterými se mi velmi příjemně povídá. S některými klienty si posíláme dokonce přání k svátku a máme moc hezké vztahy. 

Děkujeme Renče za rozhovor. Pokud vás článek bavil, můžete se také podívat na rozhovory s ostatními členy týmu.

V případě dotazů neváhejte zanechat komentář nebo kontaktujte autorku článku.

 

Poslat dotaz

Komentáře (2)

  1. Jiří Kašpar Odpovědět
    8.11.2022 10:18

    Ahoj :), tady se nedá nic vytknout. Článek dobrej a díky za odkaz na stránky pudavaukci.
    Doufám že zase něco příjde k řešení v naší oblasti.

    S přáním krásného dne Jirka Kašpar

    1. Tereza Zavadilová Odpovědět
      8.11.2022 10:21

      Dobrý den, Jiří,

      moc nás těší, že se Vám článek líbí! 🙂

      Hezký den,
      Tereza Zavadilová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy