Průvodce pachtovní smlouvou

16.6.2021 - Natálie Havlíčková
Přečteno 526x

Co vlastně je pachtovní smlouva? Jaké jsou její výhody a jak se liší od smlouvy nájemní? To vše se dozvíte v dnešním článku. Díky tomu pak zjistíte, co je pro vás při koupi pozemku ideální a poté můžete na našem portále vyzkoušet funkci filtrování, kde si zvolíte zda preferujete nabídky s výhodně uzavřenou pachtovní smlouvou nebo zcela bez ní a snáze najdete pozemek přímo pro vás. Kompletní informace o pachtovní smlouvě vám také mohou usnadnit a urychlit prodej pozemku.

TIP: Aktuální aukce pozemků s pachtovní smlouvou naleznete ZDE a bez pachtovní smlouvy ZDE

Pachtovní vs. nájemní smlouva

Na začátek je dobré si připomenout, jaké jsou hlavní rysy pachtovní smlouvy a jak se liší od známější smlouvy nájemní. Zásadní rozdíl mezi pachtem a nájmem je v budoucím obhospodařování majetku. Při nájmu jakékoliv nemovitosti mluvíme o jejím prostém užíváním a smlouva nepočítá s žádnou formou hospodaření. Důležitým rozdílným znakem pachtu je takzvané „požívání věci“, které pachtýři dovoluje na pozemku aktivně hospodařit a veškeré nabyté hodnoty ve formě plodů či užitků spadají do jeho vlastnictví a může s nimi nakládat jakkoliv podle svého uvážení.

  • Pozemky s pachtovní smlouvou nebo bez ní

Samotná pachtovní smlouva může být různými kupující vnímána odlišně. Právě pacht je často zásadním rozhodovacím kritériem při volbě konkrétního pozemku. Někdo vyhledává pozemky k okamžitému hospodaření, tedy bez pachtovní smlouvy, jiní zase preferují výhodně uzavřené pachtovní smlouvy pro co nejvyšší pasivní příjem.

  • Délka pachtovní smlouvy a její výpovědní lhůty

V případě, že chce kupující na pozemku okamžitě hospodařit, samotná smlouva často představuje nevýhodu. O to více v případě, že je uzavřena na dlouhou dobu a její výpovědní lhůta je dlouhá. Naopak někdo, kdo se rozhodl ke koupi za účelem bezpečné investice by mohl tento fakt přivítat. Důležité je si ve smlouvě pohlídat, zda je nebo není stanoveno automatické prodlužování pachtu.

  • Výše pachtovného

Největší výhodou pachtovní smlouvy pro kupujícího daného pozemku je již zmíněný pasivní příjem, který pacht představuje. Tuto výhodu ocení a často i vyhledávají kupující, kteří si nákupem půdy ukládají peníze do bezpečí. Nákupem pozemku s pachtovní smlouvou, která je výhodně uzavřena, tak získají pasivní příjem i na několik let a přirozený růst ceny půdy tak není jediným výdělkem.

TIP: Pokud vlastníte pozemky, o kterých nemáte informace, zda na nich někdo hospodaří nebo nemáte pachtovní smlouvu k dispozici, můžete se dotázat pachtýře a požádat ho o kopii smlouvy (v případě, že víte o koho se jedná). Pokud nemáte žádné informace, můžete se obrátit na Státní zemědělský a intervenční fond.

Jaký je průměr pachtovného v ČR?

Výše pachtovného je ovlivňována několika faktory podobně jako je tomu při určování tržní ceny pozemku. Vliv na ni může mít lokalita nebo například kvalita půdy. Dle odborníků na nákup a prodej zemědělské půdy se v dnešní době průměrná výše pachtu pohybuje přibližně mezi 2500 až 3000 Kč za hektar orné půdy.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy