Zemědělská půda v chladných měsících

8.11.2022 - Miriam Vojtová
Přečteno 557x

Pomalu, ale jistě se začíná ozývat očekávaná zima. Podzim je celkově vyznačován přípravou pole na zimu, oráním, hnojením a setím ozimních plodin. Proto je to také období nejširší práce pro zemědělce. My jsme si pro vás připravili krátké představení toho, co se s půdou pak v zimě děje a jak je potřeba se o ni starat.

Jak je to s půdou na podzim?

Podzim je tzv. začátek zemědělského roku, kdy mají zemědělci z pravidla nejvíc práce. Kromě přípravy na nadcházející zimu na poli, je potřeba zajistit zvířata na chladnější měsíce a sklidit podzimní plodiny, jako jsou třeba brambory a plané jablka či hrušky apod.

Co všechno podzimní příprava na zimu obsahuje? Můžeme mimo jiné jmenovat zasetí podzimní setby, kypření půdy, ničení plevele, hnojení a orba půdy. Jak se postaráte o půdu na podzim, takovou úrodu budete mít příští rok.

Jaké rostliny zasíváme už na podzim? Jsou to tzv. ozimy, mezi které patří pšenice, ječmen nebo řepka. Zasejeme a doufá se v mírné mrazy během zimních měsíců, aby úroda nezmrzla. Zároveň jsou ale ranní mrazíky pro vegetaci v půdě během zimy velmi důležité.

Co se děje s půdou v zimě?

Jaký dopad má zima na ozimy zaseté v půdě? Tam, kde leží alespoň zčásti sníh, není důvod k obavám, protože sníh slouží jako tzv. peřinka pro rostlinky. Tam, kde se ale sníh nemůže udržet, hrozí, že tzv. holomrazy zaseté osivo zabijí. Jak vaše pole obstálo mrazy ale většinou zjistíte až s jarní vegetací a případně musíte znova osivo zorat.

Jak dlouho trvá na poli zima? Před lety se říkalo tzv. pravidlo, že v srpnu jsou žně a v září či v říjnu se půda zaorá a je ponechána v klidu až do jara, kdy se na pole opět zasadí plodina, která během léta dozraje. Nicméně vzhledem ke změně klimatu toto pravidlo již ne zcela platí. Díky teplému počasí máme žně někdy i v červenci a pár traktorů můžeme vidět orat půdu i v průběhu ledna.

Co se na poli v zimě provádí za práce? Moc toho oproti zbývajícím ročním obdobím není, nicméně jsou zemědělci, kteří například po napadnutí nového sněhu vyjedou s traktory na pole a půdu otáčí. Hlavním důvodem je hlavně voda, protože sníh se dostane hluboko do půdy, kde pak postupně roztává. Zemědělská půda má tak větší zásobu vody na jaro a na léto.

Pro správné hospodaření na vašem poli vám doporučujeme přečíst i naše další články: 

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Zjistit cenu zemědělské půdy ZDARMA.
Odhad posíláme do 24 hodin.
Odhad ceny půdy